
A Temetés ügyintézése
Szeretett hozzátartozójának halála után nehéz és fájdalmas időszak vár a gyászoló családra. A gyász mellett az ügyintézés is komoly terhet jelent. Ez a cikk abban segít, hogy átláthatóan mutassa be a temetési ügyintézés menetét, attól függően, hogy hol történt az elhalálozás: kórházban, otthon vagy idősek otthonában.
Szeretnék segíteni eligazodni a zűrzavarban és felkészülni.
Gyakorlati útmutató a gyász időszakában
Egy temetői vagy vízi temetés megszervezése nagy kihívás lehet minden gyászoló családtag számára. Akár váratlanul történt, akár hosszú betegség előzte meg szerette eltávozását a sok teendő, az ügyintézés kilátástalanságot eredményezhet. Miközben fel sem fogjuk a felfoghatatlant, könnyeinkkel küszködünk, erőt kell venni és el kell kezdeni a temetést megszervezni. De hol és hogyan kezdjünk hozzá?
Ebben a rendkívüli élethelyzetben nagyon nehéz jól dönteni és közben figyelni a temetkezésnél (hiszen olyat is felszámolhatnak, amire nincs is szükség vagy azt sem tudjuk mi az). Ezért gyakorlatiasan, átláthatóan szedtem pontokba a temetés ügyintézés folyamatát magyarázatokkal és infografikával, melyeket le tud is tölteni a telefonjára, számítógépére a képre kattintva.

Elhalálozás helye szerinti teendők
KÓRHÁZBAN TÖRTÉNT HALÁL ESETÉN
A patológiára Önnek nem kell vagy nem szükséges bemennie. Miután a hozzátartozója az osztályon elhunyt 2 óra elteltével leviszik Őt a patológiára. Mielőtt elviszik az osztályon kérheti a boncolás mellőzését egy kérelem kitöltésével. FONTOS! Addig senkit nem boncolnak fel, még egy hozzátartozó vagy temetkezés -a család megíbzásából- nem jelentkezik akár személyesen vagy telefonon az elhunyttal kapcsolatban.
PATOLÓGIAI ÜGYINTÉZÉS
Elöszőr is tisztázzunk pár fogalmat. A halál bekövetkezését halottvizsgálattal kell megállapítani. A halottvizsgálat minden olyan körülményre kiterjed, amely a halál bekövetkezése tényének, módjának (természetes módon bekövetkezett vagy rendkívüli halál), okának megítéléséhez szükséges.
1997.évi CLIV. tv. 219. § (1) Az elhunyt személyt – függetlenül attól, hogy fekvõbeteg-gyógyintézetben vagy azon kívül hunyt el – kórbonctani vizsgálat alá kell vonni, ha
- a halál oka klinikai vizsgálatokkal nem volt meg állapítható,
- az elhunyt foglalkozási eredetű megbetegedésben szenvedett, és annak gyanúja merült föl, hogy a halál oka ezzel van összefüggésben,
- az elhunytat hamvasztani kívánják, kivéve a (3) bekezdés szerinti rendelkezéseket,
- a 16. § (1)–(2) bekezdése szerinti személy ezt kéri.
219. § (2) Az (1) bekezdés szerinti esetek kivételével az elhunyt személy kórbonctani vizsgálatától el lehet tekinteni az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:
- a halál természetes eredetű,
- a halál oka egyértelműen megállapítható,
- a kórbonctani vizsgálattól további lényeges megállapítás nem várható,
- fekvőbeteg-gyógyintézetben elhunyt esetén a kezelőorvos és a patológus szakorvos, fekvőbeteg-gyógyintézeten kívül elhunyt esetén a kezelőorvos a kórbonctani vizsgálatot nem tartja szükségesnek.
BONCOLÁS MELLŐZÉSI KÉRELEM
219. § (3) A kórbonctani vizsgálat elvégzésétől a (2) bekezdés szerinti feltételek fennállása esetén – külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően – el lehet tekinteni az (1) bekezdés f)–g) pontjaiban meghatározott esetben is, ha az elhunyt még életében vagy hozzátartozója a halált követően írásban kérte a kórbonctani vizsgálat mellőzését.
Teljes jogszabály ITT olvasható.
A kórházi osztályon vagy a patológián kérheti a boncolás mellőzést egy kérelem kitöltésével. Ez még nem azt jelenti, hogy nem fog megtörténni a boncolás. Pár napot igénybe vesz a döntés, hiszen három orvos fogja átnézni a korelőzményt és fogja a kérelmet aláírni: a patológus főorvos, az osztályos főorvos és az orvos igazgató.
HALOTTVIZSGÁLATI BIZONYÍTVÁNY
A boncolás mellőzési kérelem aláírás után rögtön kiállítják a patológián a Halottvizsgálati bizonyítványt. Ez tartalmazza az elhunyt adatait, a hozzátartozó nevét, a halál okait, és az elhamvaszthatóságot. Ez egy 6 pld-os nyomtatvány, melyből a 4-es példány a hozzátartozóé. A halottvizsgálati bizonyítvány kiállítása után azonnal szállítható az elhunyt a krematóriumba. A szállításig a kórház gondoskodik az elhunyt hűtéséről melynek költsége lesz.
FONTOS! Az elhunyt hűtésének költsége csak a Halottvizsgálati bizonyítvány kiállítása után számolható fel a hozzátartozónak. Nem terhelhető a családra, ha későbbi időpontban tudnak boncolni vagy több napig tart a mellőzési kérelem jóváhagyása. Sajnos kórházanként eltérő lehet a hűtés felszámolásának metodikája és árak is.

Teendők kórházi halál esetén
1. Temetkezési irodai ügyintézés
Legfontosabb a temetkezéssel való kapcsolatfelvétel miután a kórház értesítette Önt hozzátartozója haláláról. A irodába vigye el az elhunyt szem.igazolványát, születési anyakönyvét, egyéb iratait. Itt elindul a temetés szervezése vagy csak hamvasztás megrendelése.
2. Búcsúztatóval kapcsolatot felvenni
A polgári - vagy egyházi búcsúztató felkeresése. Amennyiben a temetkézési irodában még nem fixálta le a temetés időpontját, akkor a búcsúztatóval mindenképp egyeztessen, hogy az Ön által preferált időpont szabad-e a búcsúztatónak. Ezt követi a közös búcsúztató szöveg megbeszélése, zenék összállítása.
3. Temetői ügyintézés
A temetőgondnokkal a sírhely egyeztetése: új sírhely vagy urnafülke kiválasztása vagy a meglévő sírhely újraváltása:
- Koporsós sírhely : 25 év
- Urna sírhely / urnafülke: 10 év
Az utolsó temetési idő óta eltelt időt kell kifizetni, azaz kiegészíteni 25 évre az eltelt idővel arányosan.
4. Kórházi ügyintézés
A kórházi teendőket a temetkezés intézi Ön helyett miután meghatalmazást adott. A patológián kérheti a boncolás mellőzését egy kérelemmel. Pár napot igénybe vesz a döntés. Ha szükséges a boncolás, lehető leghamarabb kitűzik az időpontját, ezután szállítható az elhunyt szerette.
5. Koszorúk rendelése
Lehet egy közös 'Fő koszorú' , melyre akár több szalag is kérhető. Hamvasztásos temetésnél vagy urnafalba helyezésnél vagy Szóró parcellánál szintén elég egy kisebb koszorú.


Teendők otthon történt halál esetén
1. Orvosi ügyelet felhívása
Haláleset bejelentése: A hozzátartozónak értesítenie kell a háziorvost vagy az éjszakai órákban az orvosi ügyeletet, amely általában délután 16:00 és másnap reggel 8:00 óráig tart.
Halottvizsgálat elvégzése: Az ügyeletes orvos a helyszínre érkezve elvégzi a halottvizsgálatot és kiállítja a halottvizsgálati bizonyítványt.
2. Temetkezési szolgáltató felhívása
Elhunyt elszállítása: A halottvizsgálat után temetkezési szolgáltatót kell értesítenie, aki gondoskodik az elhunyt szerette elszállításáról - attól függően, hogy az orvos kért boncolást vagy sem.
Ha az orvos nem tudta megállapítani a halál okát, akkor a kórház patológiájára kéri a beszállítást. Ha volt korelőzmény, tudott betegsége az elhunytnak és úgy dönt az ügyeletes orvos, hogy nem szükséges a boncolás- akkor a helyi temető ravatalozójában lévő hűtőbe szállítja a temetkezés.
3. Búcsúztató felhívása
A polgári búcsúztató megkeresése és a vele való egyeztetés az első között szerepel a teendők listáján. Javaslom, hogy a szerette halála után rögtön keressen meg egy búcsúztatót és vele egyeztetve, több szabad időponttal menjen el egy temetkezési irodába és így fixálja le a temetés időpontját.
4. Temetkezési irodai ügyintézés
Elhunyt szerette elszállítása után minél hamarabb keressen fel egy temetkezési irodát. A temetkezési iroda ügyintézés lejjebb olvasható.
5. Kórházi ügyintézés lakáson történt halálesetkor
Miután elszállította a temetkezés az elhunyt rokonát a kórházba Önnek már nem kell bemennie a kórházba. Ön meghatalmazta a temetkezési vállalkozót, így a kórházban ők intézik a papírozást és ha van hűtési díj, akkor a hűtés kifizetését.
6. Temetői ügyintézés
Ügyintézés menete, ugyan az, mint a fentebb leírtaknál.
IDŐSEK OTTHONÁBAN TÖRTÉNT HALÁL ESETÉN:
Az idősek otthonában történő haláleseteknél az otthon munkatársai sok esetben segítséget nyújtanak az ügyintézésben. A teendők:
- Az Idősek otthona értesíti az ünnepnapokon vagy munkaidőn kívüli elérhető orvost a halálesetről.
- Az orvos elvégzi a halottvizsgálatot, és kiállítja a halottvizsgálati bizonyítványt.
- Az Idősek otthona felveszi a kapcsolatot a családdal, és tájékoztatja a temetkezési lehetőségekről.
- Ezután értesíti a temetkezési szolgáltatót és az elhunyt elszállításról gondoskodik.
Temetkezési irodai-, a Kórházi- és a Temetői ügyintézés
Ügyintézés menete, ugyan az, mint a fentebb leírtaknál.
Temetkezési irodai ügyintézés folyamata
A temetkezési szolgáltató kiválasztása fontos lépés, mivel ők végzik a legtöbb technikai és adminisztratív feladatot. A temetkezés feladatai közé tartozik:
- A temetés típusának (koporsós vagy urnás) egyeztetése a családdal
- A temetéshez szükséges kellékekkel való ellátás
- Temetés helyszínének és időpontjának lefoglalása
- Az elhunyt szállítása és hűtése
- Ravatalozás ravatalozóban
- Sírhelynyitás és visszahantolás
- Sírba helyezés
- Hamvak szórása (temetőben száraz vagy vízes szórókúttal)
- A Halotti Anyakönyvi kivonat ügyintézése
A szolgáltató kiválasztásakor fontos figyelembe venni az árak és szolgáltatások összehasonlítását, valamint a családtagok igényeit és az elhunyt végrendeletét.
Temetés megrendelése a temetkezési irodában
- A temetkezési irodába vigye magával az elhunyt szerette személyes iratait és ha meg vannak, akkor a Születési Anyakönyvét, ha van Házassági Anyakönyvét vagy az elhunyt házastárs Halotti Anyakönyvét.
- Meghatalmazást fog az ügyintéző kitölteni több példányban, melyben Ön mint eltemettető meghatalmazza a temetkezést a kórházi, a krematóriumi és az anyakönyvezési ügyintézéssel.
- Majd egyeztetik az ügyintézővel, hogy milyen típusú (koporsós vagy urnás) temetést gondoltak. Ezen belül van mód urnasírhelybe, urnafalba való elhelyezésre illetve azokban a temetőkben, ahol szóróparcella van, ott szórásos temetésre. FONTOS! - Ha vízi temetéssel vennének búcsút, ezt jelezzék mindenképp az ügyintézőnél, mert akkor nincs szükség kerámia urnára! Csak és kizárólag vízi urnát kell várásolni. Akkor is, ha nem rögtön történik a vízi temetés és akkor is, ha nem a temetkezéssel intézi a vízi temetés szervezését.
- Közben egy megrendelőlapot fog az ügyintéző előzetesen kitölteni, melyre felvezeti a válaszott kellékeket, a kért és szükséges temetkezési szolgáltatásokat.
- Ezután az ügyintéző egyeztet a patológiával a boncolás idejéről. Ha Ön a boncolás mellőzését kéri, azt is jelzi az ügyintéző a patológián. A mellőzési kérlemet vagy a kórházban vagy a temetkezésnél kell Önnek kitöltenie.
- Ezek után körülbelül már lehet kalkulálni a temetés időpontjával, vagy pontos boncolási dátum esetén konkrétan le is lehet fixálni a temetés idejét. FONTOS! A búcsúztatóval ekkor mindenképp egyeztetni szükséges, hiszen ha kitűzött temetési dátummal hívja fel a búcsúztatót, akkor már nem biztos hogy el tudja vállalni. Minél hamarabb érdemes felvenni a búcsúztatóval a kapcsolatot.
- Ha meg van dátum, (a családnak is jó, a temetkezésnek is és a búcsúztatónak is) akkor az ügyintéző felhívja a temető gondnokot, hogy a ravatalozó szabad-e abban az időpontban. Fontos a család részéről a rugalmasság a dátumot illetően, hiszen igazodni szükséges a ravatalozó szabad kapacitásához. Tehát a szabad ravatalozó idejéhez mérten tud a család időpontot választani és egyeztetni a búcsúztatóval.
HALOTTI ANYAKÖNYVI KIVONAT
A halálesetet az illetékes anyakönyvvezető hivatalnál intézi a temetkezési szolgáltató. FONTOS!: A Halotti Anyakönyvi kivonat nem feltétele a temetésnek! A Halotti Anyakönyvi kivonat a bankszámla megszüntetéshez, az Élet biztosítás lezáráshoz- és az özvegyi nyugdíj ügyintézéséhez szükséges.
Az elhunyt anyakönyvezése a haláleset hivatalos dokumentációjának része. Ehhez a következőkre van szükség:
- Halottvizsgálati bizonyítvány (Kórház állította ki a halál okával)
- Személyazonosító okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya)
- Az elhunyt születési anyakönyvi kivonata (ha rendelkezésre áll)
- Ha az elhunyt házas volt: a Házassági Anyakövi kivonatra
- Ha az elhunyt özvegy volt: akkor az elhunyt házastárs Halotti Anyakönyvi kivonatára

Temetési támogatások
A temetés anyagi terheinek csökkentésére lehetőség van temetési segély igénylésére az illetékes önkormányzattól. Ezt az elhunyt lakcíme szerinti polgármesteri hivatalnál kell kérni. A segély összege az önkormányzat rendelkezéseitől függ.
E mellett a Nyugdíjfolyósítónál is tud igényelni temetési támogatást - egyszeri segélyt - az özvegy.
Koszorúk, kegyeleti virágok rendelése
És végül, de nem utolsó sorban minden temetési típusnál a kegyeleti virágok megrendelése is egy plusz feladat.
Egy temetésnél elengedhetetlen, hogy az elhunyt ravatalát a család koszorúi díszítsék. Legtöbb gyászoló család készített egy közös 'Fő koszorút' melyre akár több szalag is kérhető. Ha házastársa, párja halálozott el lehet köttetni egy olyan főkoszorút, amely csak az özvegy koszorúja. A gyerekek (az ő családjaikkal) szintén külön-külön rendelnek koszorút.
A ravatalt ezek a kegyeleti koszorúk elegánsan körbe 'ölelik'. Ha hamvasztásos temetés lesz és urna falban lesz elhelyezve az urna, akkor elegendő egy kisebb koszorú vagy sírcsokor is. Szóró parcellában történt temetésnél szintén kisebb koszorú vagy sírcsokor is elegendő. Urnás temetésnél a ravatalozóban a ravatal asztal úgymond 'üres' lesz, és csak szerette urnája lesz rajta. Érdemes ilyenkor asztal díszt, vagy az urna alá egy 'urnakoszorút' készítettni.
Vízi temetésnél fontos, hogy csak és kizárólag lebomló anyagokat tartalamazzon az úszókoszorú. Sem drót, vagy szatén szalag nem lehet a szálas virágokon és az úszó koszorúban sem.

A temetés egyeztetése Polgári búcsúztatóval
A temetés ügyintézése gyakran bonyolult és időigényes folyamat, azonban megfelelő információkkal és szakértői segítséggel jelentősen csökkenthető a családra nehezedő teher.
A temetés ügyintézése kihívásokkal teli lehet, de megfelelő és képzett szakértői segítséggel könnyebbé válhat.
A polgári búcsúztatók széles körű szolgáltatásokat kínálnak, amelyek gyakran magasabb színvonalat képviselnek, mint a temetkezési cégek által nyújtott lehetőségek.
Ezért mindeképp kérjen ÁRAJÁNLATOT TŐLEM, hogy olyan módon, színvonalon és ott történjen a búcsúztatás, vízi temetés, ahogyan Ön szeretné vagy ahogyan az elhunyt hozzátartozója kívánta.
Lépjen velem kapcsolatba!
További kegyeleti cikkek
Olvasson a témában és tájékozódjon hiteles forrásból
Ha a Búcsúztatói hivatás elsajátítását fontolgatod, akkor ez az útmutató segítségedre lesz.
Megküzdeni a gyásszal karácsonykor
"Boldog Karácsonyt!" "Boldog új évet!" Az év vége közeledtével mindenhol, ahol megfordulunk, mindenki azt mondja nekünk, hogy boldognak kell lennünk.
Változásmenedzsment tanulmányom a Covid-19 helyzetből az új normálba